Bitcoin

“Bitcoin Karşısında Dolar ‘Komik Duruma’ Düştü”

Corona virüs önlemleri kapsamında arzı artan ABD dolarının, Bitcoin karşısında “komik duruma düştüğü” açıklaması geldi.

Cameron Winklevoss, Corona virüs nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nin dolar arzını artırması neticesinde ABD dolarının Bitcoin (BTC) karşısında “komik” hale düştüğünü savundu. 

Gemini kripto para borsasının kurucu ortağı, 6 Ağustos’taki tweet’inde, Washington’ın daha fazla mali yardım sağlamak için yaptığı hamleleri eleştirdi.

Atılan adımlar Bitcoin’i onaylamak anlamına geliyor

CNN’de yayımlanan haberde, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki görüşmelerde iki tarafın talep ettiği teşvik tutarlarında birkaç trilyon dolarlık fark olduğu aktarıldı.

Winklevoss’a göre, politikacıların aynı hedef için değişen miktarlarda para talep etmesi doların değeri hakkında çok şey söylüyor.

“ABD doları o kadar komik bir para birimi haline geldi ki, politikacıların teşvik müzakerelerinde ‘trilyonlarca dolarlık’ fark oluşuyor. Bir milyarın büyük bir sayı olduğu zamanları hatırlıyor musunuz?” şeklinde manidar bir açıklama yaptı.

“Bu bir uyandırma çağrısı ve Bitcoin’i onaylamanın başka bir şekli.”

Bitcoin ve değerli metallerin önemli kazanım elde ettiği dönemde ABD dolarının zayıflığı dikkat çekiyor.

Bu arada, kardeşi Tyler Winklevoss ise, geçmişte Bitcoin’e karşı duran Goldman Sachs’ın artık bu para birimi için özel bir dijital varlık başkanı işe aldığını belirtti.

“Goldman Sachs artık Bitcoin ile ilgileniyor. Üstelik mayıs ayında, yani üç ay önce ‘Bitcoin Satın Almayın’ diye rapor yazmışlardı” yorumunu yaptı.

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, Fed enflasyonu yüzde 0,6’dan yüzde 2-4’e yükseltmek üzere önlem alırsa trend devam edebilir. Analistlere göre bu hamle çılgınca olur.

Para basıldıkça Bitcoin güçleniyor

Hükümetin ulaştığı teşvik anlaşmasından bağımsız olarak, para arzının genişlemesi ve piyasaların yapay olarak desteklenmesi kaçınılmaz olarak Bitcoin taraftarlarını cesaretlendirecek.

İlginizi Çekebilir;  Rapor: Borsalarda 2017'den Buyana Görülen En Düşük İşlem Hacimleri

Fed’in bilançosu 7 Ağustos’ta 6,94 trilyon dolarken, ABD brüt ulusal borcu 26,6 trilyon dolar ya da vergi mükellefi başına 214.000 dolardı.

Bu arada ABD’nin ötesinde, para basımının etkisi o kadar endişe verici hale geldi ki, analistler yalnızca büyük para müdahalelerinin bir sonucu olarak meydana gelebilecek tuhaf yatırım rakamlarına dikkat çekiyor.

Öte yandan dolar karşısında değer kaybeden Türk lirası, bu haftanın başlarında Bitcoin karşısında rekor seviyede geriledi.

G4 ülkelerinin merkez bankalarının birleşik bilançosu o kadar şişti ki, altın tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Global Macro Investor ve Real Vision Group’un kurucusu ve CEO’su Raoul Pal, “Birçoğumuz, büyük merkez bankasının bilançolarındaki büyümenin itibari para birimi üzerindeki seyreltici etkilerini dengelemek için altın ediniyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Pal, değerli metale karşı Bitcoin’in önemli bir avantajına dikkat çekti:

“Sadece bir varlık G4 bilançosunun büyümesini dengeledi. Çorap değil, tahvil, emtia, kredi ya da değerli metaller değil. Yalnızca bir varlık büyük ölçüde iyi performans gösterdi. Evet: Bitcoin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

] }