Bitcoin

Türkiye’de Bitcoin Fiyatı Bir Saatte 4.000 TL Arttı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı “müjde” öncesi değer kaybeden Bitcoin, bir saatte yüzde 5 yükseldi.

21 Ağustos itibarıyla dolaylı biçimde Türk lirası karşısında değer kaybeden Bitcoin, saat 15:00 sularına kadar geriledikten sonra, bir saat boyunca ivmeli yükseliş yaşadı.

Hafta içinde, Türkiye halkına büyük bir müjde vereceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Ağustos saat 15:00 itibarıyla “Millete Sesleniş” konuşması gerçekleştirdi. Türkiye deniz sahası içinde 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfedildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının akabinde ABD doları, Türk lirası karşısında yükselmeye başladı. Bu değerlenme Bitcoin fiyatına da sirayet etti.

Konuşma sonrası Twitter hesabından mesaj paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fatih sondaj gemimiz, 20 Temmuz’da başladığı Tuna-1 kuyusundaki sondajda hamdolsun 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetti” ifadesini kullandı.

Dolar / TL paritesinde sıra dışı 8 saat

24 saatlik Dolar / TL paritesi grafiği. Kaynak: Doviz.com

21 Ağustos gününe Türk lirası karşısında gerileyerek başlayan ABD doları, bir gün önceki kapanışta 7,30 TL’den alıcı buluyordu.

Kadın ve Erkek Milli Takımlar ana sponsoru olduğunu duyuran BtcTurk tarafından paylaşılan istatistiklere göre, saat 15.00 dolarlarında 83.500 TL’ye kadar gerileyen Bitcoin fiyatı, bir saatte 87.700 TL’ye kadar çıktı.

Bitcoin fiyatının Türk lirası karşısındaki gün içi seyri. Kaynak: BtcTurk

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen “Millete Sesleniş” konuşması esnasında yüksek volatilitenin yaşandığı gözleniyor. Veriler, 15.00 – 16.00 saatleri arasında BTC/TRY paritesinin yüzde 5 oranında arttığını ortaya koyuyor.

Cointelegraph Piyasalar verilerine göre, haber yayına hazırlanırken 1 Bitcoin 87.000 TL’den alıcı buluyordu. Dolar / TL paritesi ise 7,34 seviyesindeydi.

İlginizi Çekebilir;  Ethereum Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

] }