Bitcoin

Bitcoin Fiyatının Yükseleceğine İşaret Eden 3 Faktör

Cointelegraph, Bitcoin fiyatının önümüzdeki günlerde yükseliş trendini sürdürebileceğini gösteren 3 faktöre göz attı

Piyasa Haberleri

Bitcoin (BTC) fiyatı, 1 Temmuz’dan beri yüzde 30’dan fazla artarak 9.088 dolardan 11.800 dolara yükseldi. Bununla birlikte en büyük kripto para borsalarının hacmi 334 milyar dolara çıktı.

CryptoCompare’in bir raporunda şöyle belirtildi:

“Temmuz ayında üst düzey borsaların hazmi yüzde 42,1 artış ile 334 milyar dolara, alt düzeydeki borsaların hazmi ise yüzde 38,1 artış ile 224 milyar dolara yükseldi. Üst düzey borsalar, artık toplam spot hacmin yüzde 60’ını temsil ediyor.”The volume of top-tier exchanges continues to grow

Üst düzey borsaların hacmi büyümeye devam ediyor. Kaynak: BitMEX, CryptoCompare

Türev piyasaları büyümeyi sürdürüyor

Verilere göre kripto para türev piyasaları, spot piyasalardan daha hızlı bir büyüme gösteriyor. Temmuz ayında türev hacmi yüzde 13,2 artarken spot hacmi azaldı. Raporda şöyle belirtiliyor:

“Türev hacmi temmuz ayında yüzde 13,2 artış ile 445 milyar dolara yükseldi. Diğer yandan toplam spot hacmi yüzde 0,5 düşüş ile 639,1 milyar dolara geriledi. Sonuç olarak türevler pazar payını artırmayı sürdürdü ve temmuz ayında piyasanın yüzde 41’ini temsil etti.”

Bu trend, genellikle profesyonel veya tam zamanlı yatırımcılar tarafından tercih edilen kripto para vadeli işlemler ve opsiyon sözleşmelerine olan talebin arttığını gösteriyor.

Bu veriler iki şekilde yorumlanabilir: Yatırımcıları Bitcoin’e genel ilgisi artış gösteriyor veya piyasa aşırı heyecanlı bir bölgeye doğru ilerliyor. Vadeli işlem piyasası Bitcoin piyasasının ana katalizörü haline gelirse, dalgalanmayı ihtimalini atırabilir.

The weekly chart of Bitcoin

Bitcoin haftalık tablo. Kaynak: TradingView.com

İlginizi Çekebilir;  Bitcoin Türk Lirası Bazında Tüm Zararları Kapattı

Bitcoin’in popülerliği artıyor

TradingView, 14 Ağustos’ta platform üzerinde ABD’de en çok görüntülenen varlığın Tesla olduğunu açıkladı. İkinci sırada ise ocak ayından beri yüzde 60 artış gösteren Bitcoin yer alıyor:

“Tesla hisseleri, ABD’de en çok görüntülenen varlık sınıfını temsil ediyor. Hemen ardından ise Bitcoin geliyor. Yıl başından beri Tesla’nın hisseleri neredeyse üç katına çıkarken, Bitcoin yüzde 60 değer kazandı.”

Hash oranı rekor kırıyor

Bitcoin blockchain ağının toplam hash oranı, 16 Ağustos’ta 129 TH/s ile rekor seviyeye ulaştı.

Yükselen hash oranı, madencilik sektörünün Bitcoin’in karlılığına güvendiklerini gösteriyor.

Bitcoin Fiyat Endeksi: 1 Bitcoin Kaç TL? (BTC TL)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

] }