Bitcoin

Binance Popüler Kripto Fiyat Sitesi CoinMarketCap’i Satın Aldığını Duyurdu

Binance, en popüler kripto veri web sitelerinden biri olan CoinMarketCap’i satın almak için gizli bir anlaşma yaptı.

Küresel piyasalar corona virüs salgını nedeniyle zorlu zamanlar geçirse de, kripto sektörü tarihinin en büyük şirket birleşmelerinden biriyle giderek güçleniyor.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, en popüler kripto veri web sitelerinden biri olan CoinMarketCap’i (CMC) satın almak için gizli bir anlaşma yaptı. Şirketler, satın alma kararını 2 Nisan Cointelegraph üzerinden duyurdu.

Binance’in kurucu ve CEO’su Changpeng Zhao, Binance ve CMC’nin ‘’kripto erişimi’’ sağlayıcı olma ve kripto varlıkları dünya genelinde insanlara daha erişilebilir ve kullanışlı kılma vizyonunu paylaşma bakımından oldukça benzer olduklarını açıkladı. Zhao, şöyle belirtti:

“Satın alma kararı ile birbirimizin gücünü kullanabilecek, daha fazla büyüyebilecek ve sektöre şeffaflığı aşılayabileceğiz.”

Zhao, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada şirketin CMC ile birkaç aydır görüşme içinde olduğunu söyledi. Satın alma işleminin Binance’e 400 milyon dolara mal olduğu söylenirken, Zhao gizlilik anlaşması nedeniyle anlaşma miktarını açıklayamayacağını belirtti.

CMC bağımsız faaliyet gösterecek 

Şirketler yakınen birlikte çalışacak olsalar da, CMC bağımsız bir şirket olarak faaliyetlerine devam edecek. Zhao, yeni adımını CMC’nin dış hissedarlardan bağımsızlığını değiştirmeyeceğini vurguladı:

“Binance, CoinMarketCap’in başarısı ile ilgilenmiyor. CoinMarketCap, Binance’in uzmanlığı, kaynakları ve ölçeğinden yararlanırken sektöre en doğru, anlık ve kaliteli kripto para verilerini sunmaya devam edecek.”

Diğer yandan CMC’nin iş yapılanması, anlaşmanın ardından hemen bir değişikliğe gidecek. CMC’nin kurucusu Brandon Chez CEO görevini bırakacak ve yerine CoinMarketCap’in şimdiki baş strateji sorumlusu Carylyne Chan geçici olarak gelecek. 

İlginizi Çekebilir;  Bitcoin Analisti: BTC 17.100 Dolarını Geçemezse Sırada 13.800 Dolar Var

CoinMarketCap’te yakın gelecekte bunun haricinde bir değişiklik yapılmayacak. Chan, Cointelegraph’a şöyle bir açıklamada bulundu:

“Bunun haricinde CoinMarketCap ekibinde başka büyük bir değişiklik yapılmayacak. Herkes görevine devam edecek ve insanlar gerçekten ne olacağı konusunda büyük heyecan duyuyor. Önümüzdeki birkaç ay boyunca büyük bir değişiklik yaşanacağını sanmıyorum.”

CoinMarketCap proje listelemede tarafsızlığını koruyacak

Chan’a göre Binance, CMC’nin kendi listeleme metodolojisine sadık kalmasını sağlamak için elinden geleni yaptı. Geçici CEO, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada şirketin listelemede yakın zamanda bir değişiklik yapmayı planlamadığını belirtti:

“Listeleme gerekliliklerimize bağlı kalacağız ve CoinMarketCap’te listelenmek isteyenlere karşı her şeyin adil ve tarafsız olduğundan emin olacağız. Satın almadan sonra bu değişmeyecek.”

Satın alma gerçekte ne anlama geliyor?

CMC, tarafsız ve şeffaf veri sağlamak için bağımsız olarak faaliyet göstermeye devam ederken Binance, CoinMarketCap’in 2020 yılındaki gelişim ve projelerine önemli ölçüde katkı sağlayacak. 

Dünya genelinde en az 800 çalışanı olan borsanın, uzmanlığını finans ve güvenlik gibi alanlarda paylaşması bekleniyor. Chan, satın almanın CMC’nin gelişimine yardımcı olacağını vurguladı:

“Binance’ten, en iyi uygulamalar konusunda daha iyi bir ekip yürütmeyi anlamak bakımından alacağımız çok şey var. Binance’ten, yalnızca bizten çok daha büyük bir ekibe sahip olmalarına ve çok daha etkili ölçeklenmelerine dayanarak güvenlik ve finans alanında öğreneceğimiz gerçekten temel bazı şeyler olduğunu düşünüyorum.”

Bundan altı ay önceki haberlere göre CoinMarketCap, faaliyetlerine minimum finansal kaynak ile devam etme kararı almıştı. Chan, Ekim 2019’da CMC’nin yakın zaman fon toplamak gibi bir planı olmadığını açıklamıştı.

Cointelegraph

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

] }