Bitcoin

NiceHash çalınan Bitcoin’lerin yüzde 60’ını geri ödedi

Kripto dünyası, FUD’lar, hackler ve aldatmacalar gibi rahatsız edici olayların sıklıkla yaşandığı bir ekosistem. Fakat hemen belirtmemiz gerekir ki tüm siber saldırılar ya da aldatmacaların hepsi trajediyle sonuçlanmıyor. Örneğin, Slovenya Bitcoin madencilik pazarı NiceHash, geçtiğimiz yıl Aralık ayında çalınan 4.700 Bitcoin’in yüzde 60’ını müşterilere geri ödemeyi başardığını açıkladı.

Aralık ayında NiceHash firmasına yapılan saldırıyı hatırlayalım

Olayı yeniden hatırlatmak gerekirse şirket, Aralık 2017’de 64 milyon dolar değerinde Bitcoin kaybı ile sonuçlanan siber saldırıdan dolayı operasyonlarını askıya almıştı. Çalınan Bitcoin sahipleri, çeşitli konularla ilgili olarak NiceHash’ın sosyal medya platformlarına yorum yazdıklarında hack hikâyesi gün ışığına çıkmaya başlamıştı.

Şirket, ihlalin soruşturulması sırasında işlerini askıya almaya karar vermiş ve şu açıklamayı yapmıştı:

Birçok sorunuz olduğunu biliyoruz. Ve ihlâlin nedenlerini araştırıp çözüme kavuşturulması aşamasında sabır ve anlayışınızı bekliyoruz.

Çeşitli raporlara göre, siber saldırı olayı 4.700 Bitcoin çalmayı başaran profesyoneller tarafından gerçekleştirildi.

Şirket o dönem Reddit’te şu açıklamayı da yapmıştı:

Ödeme sistemimiz tehlikeye girdi ve NiceHash Bitcoin cüzdanının içeriği çalındı. Alınan BTC’nin kesin sayısını doğrulamak için çalışıyoruz.

Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Marko Kobal saldırı sonrası görevinden istifa etmişti.

İnsanlar paralarını nasıl geri alacaklar?

NiceHash saldırıya maruz kalan tüm bakiyeleri geri ödemeye çalıştı. Ancak geri ödeme planı şirketin beklediği kadar başarılı olmadı:Geri ödeme programı 2 Şubat 2018 Cuma günü başlayacak ve başlangıçta eski bakiyenin yüzde 10’unu güvenlik ihlalinden etkilenen tüm kullanıcılara geri ödeyeceğiz. Kalan miktarı ise önümüzdeki aylarda tüm kullanıcılara periyodik olarak geri ödemeyi taahhüt ediyoruz.

NiceHash, çalınan kripto paralar ile ilgili ödeme taahhüdünü ise başarılı bir şekilde sürdürüyor. Aynı zamanda NiceHash, mağdurlara yaptığı ödemeleri fiat para ya da başka bir kripto para ile değil çalınan kripto para cinsi olan Bitcoin olarak yapıyor. Şu an ise şirket çalınan kripto paraların yüzde 60’ını geri ödediği bildiriyor. Ve işler planlandığı gibi giderse önümüzdeki dönemlerde mağdur olan yatırımcıların tüm zararları tazmin edilecek gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir;  Rapor: Borsalarda 2017'den Buyana Görülen En Düşük İşlem Hacimleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

] }